Skip to content

655 39th StUnion City, NJ 07087

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block261
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB-1C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
78%
Improvement Value:$72,400
22%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,017-18.0%
2024$7,342+4.1%
2023$7,053-29.0%
2022$9,929+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 9514, Page 986Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 8593, Page 41Recorded8/25/2008

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 7773, Page 5Recorded1/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913