Skip to content

818 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block56
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CB-2CAG-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,500
53%
Improvement Value:$293,500
47%
Total Assessment$627,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,264-1.7%
2024$11,455+4.1%
2023$11,004+1.2%
2022$10,878+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898