Skip to content

816 11th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block56
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,600
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605-19.7%
2024$8,226+4.1%
2023$7,902+1.2%
2022$7,812+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 9847, Page 6Recorded9/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1903