Skip to content

1113 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1893
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 8, 2000

Property Information

Block56
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
26%
Improvement Value:$902,200
74%
Total Assessment$1,227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,418+40.3%
2024$15,261+4.1%
2023$14,659+1.2%
2022$14,492+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5583, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1893