Skip to content

1107 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 19, 1993

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
34%
Improvement Value:$548,800
66%
Total Assessment$834,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,570+11.5%
2024$13,070+4.1%
2023$12,555+1.2%
2022$12,412+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4601, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1898