Skip to content

1310 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block64
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,300
48%
Improvement Value:$350,700
52%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600+14.9%
2024$9,226+4.1%
2023$8,862+5.0%
2022$8,437+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9558, Page 168Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1902