Skip to content

709 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1897

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 24, 2010

Property Information

Block79
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
46%
Improvement Value:$327,600
54%
Total Assessment$604,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,933+0.5%
2024$10,879+4.1%
2023$10,450+1.2%
2022$10,331+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 8725, Page 659NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/14/2010

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7966, Page 243

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 7966, Page 243Recorded8/7/2006

Property Built

Built

Year Built: 1897