Skip to content

3807 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block261
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,500
43%
Improvement Value:$373,700
57%
Total Assessment$657,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+14.5%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 9139, Page 173

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 8828, Page 755Recorded1/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1903