Skip to content

1720 New York Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block89
Lot16.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-PS1
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
43%
Improvement Value:$210,200
57%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483-26.7%
2024$8,841+4.1%
2023$8,493+1.2%
2022$8,396+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 8084, Page 186NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006