Skip to content

1720 New York Ave(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 10, 2007

Property Information

Block89
Lot16.01
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-PS5
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
43%
Improvement Value:$210,200
57%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,606-11.4%
2024$6,330+4.3%
2023$6,068+1.2%
2022$5,997+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8334, Page 264Recorded9/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006