Skip to content

1720 New York Ave(Unit C0502)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block89
Lot16.01
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA-PS4
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,500
50%
Improvement Value:$158,000
50%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058-37.9%
2024$8,141+4.3%
2023$7,804+1.2%
2022$7,713+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 9577, Page 312Recorded6/27/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 9299, Page 168Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 8183, Page 88NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/16/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006