Skip to content

416 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block90
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,400
55%
Improvement Value:$246,900
45%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604-18.3%
2024$10,530+4.3%
2023$10,095+1.2%
2022$9,977+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 7942, Page 148Recorded7/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913