Skip to content

327 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,400
59%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+2.0%
2024$9,250-1.7%
2023$9,411+0.7%
2022$9,345+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 9898, Page 337NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 9279, Page 986NU CodeTitle correction (4)Recorded2/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1914