Skip to content

317 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 12, 2004

Property Information

Block103
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,400
59%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+2.0%
2024$9,250-1.7%
2023$9,411+0.7%
2022$9,345+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5142, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1914