Skip to content

5008 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$3,850,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description4S-B-21U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,769
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
26%
Improvement Value:$279,300
74%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,227+4.1%
2024$30,002+3.2%
2023$29,072+0.7%
2022$28,868+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,663,460

From:

To:

DeedBook 8869, Page 969NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

DeedBook 8145, Page 338Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$9,570,000
DeedBook 5317, Page 148