Skip to content

321 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block103
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$77,300
61%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+2.0%
2024$9,620-1.7%
2023$9,788+0.7%
2022$9,719+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$624,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 9519, Page 367Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 8849, Page 498NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/17/2012

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 7757, Page 187Recorded12/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1914