Skip to content

419 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block104
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$60,400
49%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+2.0%
2024$9,288-1.7%
2023$9,450+0.7%
2022$9,383+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914