Skip to content

212 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2016

Property Information

Block90
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
55%
Improvement Value:$56,300
45%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+2.0%
2024$9,545-1.7%
2023$9,711+0.7%
2022$9,643+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4945, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1914