Skip to content

5406 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block114
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class36
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
44%
Improvement Value:$46,600
56%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+2.0%
2024$6,242-1.7%
2023$6,351+0.7%
2022$6,307+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8631, Page 338Recorded11/3/2008

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7811, Page 321Recorded2/6/2006

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5536, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1919