Skip to content

406 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 9, 1997

Property Information

Block104
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class36
Description3S-CB-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
39%
Improvement Value:$55,000
61%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5139, Page 230

Property Sale

Sale
$67,465
DeedBook 5051, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1959