Skip to content

428 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block104
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$49,300
44%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+2.0%
2024$8,449-1.7%
2023$8,596+0.7%
2022$8,536+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 9178, Page 273Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9178, Page 273

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 8649, Page 437Recorded2/9/2009

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 8649, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1914