Skip to content

5520 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Feb 2, 2004

Property Information

Block122
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-CB-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
72%
Improvement Value:$33,900
28%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+2.0%
2024$8,993-1.7%
2023$9,150+0.7%
2022$9,086+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 7219, Page 61Recorded2/20/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4700, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1919