Skip to content

6216 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 8, 2008

Property Information

Block152
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
51%
Improvement Value:$48,000
49%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+2.0%
2024$7,406-1.7%
2023$7,535+0.7%
2022$7,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8427, Page 7Recorded1/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1919