Skip to content

4908 Murphy PlWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Feb 20, 1998

Property Information

Block107
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
31%
Improvement Value:$104,100
69%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+2.0%
2024$11,479-1.7%
2023$11,680+0.7%
2022$11,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5261, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1967