Skip to content

300 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block97
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
50%
Improvement Value:$55,200
50%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,444+2.0%
2024$8,275-1.7%
2023$8,419+0.7%
2022$8,360+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959