Skip to content

302 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block97
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
50%
Improvement Value:$53,000
50%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+2.0%
2024$8,048-1.7%
2023$8,189+0.7%
2022$8,131+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$136,500

From:

To:

Sq Ft2,190DeedBook 9384, Page 283NU CodeTitle correction (4)Recorded3/4/2019

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft2,190DeedBook 7547, Page 153Recorded5/9/2005

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 5898, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1959