Skip to content

4912 Murphy PlWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block107
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
30%
Improvement Value:$109,800
70%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,153+2.0%
2024$11,910-1.7%
2023$12,118+0.7%
2022$12,033+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 7298, Page 242Recorded6/9/2004

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 7140, Page 42NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/26/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4659, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1967