Skip to content

225 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 2, 2007

Property Information

Block88
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
59%
Improvement Value:$71,900
41%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 8158, Page 171Recorded3/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1959