Skip to content

55 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block19
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$74,400
50%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520+2.0%
2024$11,290-1.7%
2023$11,487+0.7%
2022$11,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 8982, Page 492Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$14,667
DeedBook 5211, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1963