Skip to content

587 54th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 16, 2000

Property Information

Block111
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionHTP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
96%
Improvement Value:$8,800
4%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,458+4.1%
2024$18,695+3.2%
2023$18,115+0.7%
2022$17,988+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$920,000
DeedBook 5635, Page 44