Skip to content

5410 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block114
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class36
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
46%
Improvement Value:$43,000
54%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,092+2.0%
2024$5,970-1.7%
2023$6,074+0.7%
2022$6,032+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8684, Page 141

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8097, Page 9Recorded1/16/2007

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7243, Page 128NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2004

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5921, Page 274

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5249, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1919