Skip to content

5509 Madison St(Unit C0303)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
6%
Improvement Value:$81,900
94%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+2.0%
2024$6,590-1.7%
2023$6,705+0.7%
2022$6,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8882, Page 242Recorded12/6/2012

Property Sale

SaleMulti
$251,500

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8671, Page 652NU CodePartial parcel (6)Recorded6/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008