Skip to content

5509 Madison St(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
5%
Improvement Value:$94,500
95%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+2.0%
2024$7,542-1.7%
2023$7,674+0.7%
2022$7,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9216, Page 565Recorded7/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 8600, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2008