Skip to content

5509 Madison St(Unit C0604)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 16, 2015

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0604
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
5%
Improvement Value:$99,700
95%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9025, Page 415Recorded3/5/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8587, Page 210NU CodePartial parcel (6)Recorded8/13/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008