Skip to content

5509 Madison St(Unit C0601)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0601
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
6%
Improvement Value:$77,700
94%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,400+2.0%
2024$6,272-1.7%
2023$6,382+0.7%
2022$6,337+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8995, Page 198Recorded9/16/2014

Property Sale

SaleMulti
$237,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8720, Page 695NU CodePartial parcel (6)Recorded5/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008