Skip to content

5509 Madison St(Unit C0501)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Apr 29, 2013

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$74,700
93%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+2.0%
2024$6,046-1.7%
2023$6,151+0.7%
2022$6,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8908, Page 931Recorded5/15/2013

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8723, Page 786NU CodePartial parcel (6)Recorded4/5/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008