Skip to content

547 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block126
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
66%
Improvement Value:$25,600
34%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+2.0%
2024$5,713-1.7%
2023$5,813+0.7%
2022$5,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5329, Page 266

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5047, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1919