Skip to content

6501 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block155
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description1S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
81%
Improvement Value:$25,000
19%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+4.1%
2024$10,712+3.2%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 8592, Page 105Recorded8/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1919