Skip to content

5805 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block126
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
40%
Improvement Value:$80,400
60%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,286+2.0%
2024$10,081-1.7%
2023$10,257+0.7%
2022$10,185+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919