Skip to content

5709 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 1997

Property Information

Block126
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
33%
Improvement Value:$102,900
67%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,867+2.0%
2024$11,630-1.7%
2023$11,833+0.7%
2022$11,750+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919