Skip to content

556 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block162
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description1S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$85,000
63%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.0%
2024$10,202-1.7%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 8707, Page 271Recorded12/29/2009

Property Built

Built

Year Built: 1967