Skip to content

6121 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block41
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,800
54%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+2.0%
2024$10,376-1.7%
2023$10,557+0.7%
2022$10,483+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 8683, Page 871Recorded8/28/2009

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5593, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1914