Skip to content

5713 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block126
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
51%
Improvement Value:$49,000
49%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+2.1%
2024$7,307-1.8%
2023$7,439+0.7%
2022$7,385+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 9894, Page 606Recorded4/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1919