Skip to content

5511 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 9, 2016

Property Information

Block122
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
51%
Improvement Value:$49,100
49%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+2.0%
2024$7,519-1.7%
2023$7,651+0.7%
2022$7,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9100, Page 278Recorded2/18/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9003, Page 734

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9003, Page 734Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$111,300

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8976, Page 214NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7605, Page 317

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7605, Page 317Recorded7/6/2005

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7367, Page 125NU CodeTitle correction (4)Recorded9/23/2004

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7269, Page 146Recorded4/20/2004

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5282, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1919