Skip to content

544 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block126
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
40%
Improvement Value:$68,600
60%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,767+2.0%
2024$8,592-1.7%
2023$8,742+0.7%
2022$8,681+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9632, Page 990Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8348, Page 229Recorded10/11/2007

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 5988, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1919