Skip to content

127 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block40
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
46%
Improvement Value:$56,700
54%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.1%
2024$8,332+3.2%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 9638, Page 312Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 8686, Page 247Recorded9/9/2009

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8686, Page 247

Property Sale

Sale
$561,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 7940, Page 213Recorded7/11/2006

Property Sale

Sale
$275,600

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 7433, Page 206Recorded1/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1924