Skip to content

568 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block126
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
37%
Improvement Value:$80,000
63%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,489+4.1%
2024$10,077+3.2%
2023$9,765+0.7%
2022$9,696+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$424,900

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 7294, Page 311Recorded6/4/2004

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5640, Page 60

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5426, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1919