Skip to content

520 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block125
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
47%
Improvement Value:$65,000
53%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+2.0%
2024$9,356-1.7%
2023$9,519+0.7%
2022$9,452+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 8635, Page 518Recorded11/24/2008

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4598, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1919