Skip to content

543 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block137
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
49%
Improvement Value:$71,900
51%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 7369, Page 120Recorded9/27/2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5965, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1919