Skip to content

585 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block129
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
51%
Improvement Value:$48,300
49%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+2.0%
2024$7,429-1.7%
2023$7,558+0.7%
2022$7,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5988, Page 245

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5801, Page 200

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5260, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1919